OTOPARK OTOMASYONLARI

ELRA OTOPARK OTOMASYONU, otopark işletmecilerinin yaşadığı işletme sorunlarını en aza indirmek ve işletmeden en yüksek verimi sağlaması amacıyla tasarlanmış bir sistemdir.

Bu amaca yönelik geliştirdiğimiz sistem içerisinde kullanılan elektronik kontrol kartları ve yazılımlar firmamızın üretimi olup 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet verecek şekilde tasarlanmışlardır.

Sistemin en önemli işlevlerinden biri otoparka giriş ve çıkışların kontrol altına alınmasını sağlayarak, tüm parasal kaçakların ve yetkisiz giriş - çıkışların önüne geçmektir.

Sistem günlük otopark müşterileri ve aboneler için sınırsız tarife seçeneğine sahiptir. Her noktadan giriş yapan müşteri için ayrı tarife tanımı yapılabildiği gibi her abone grubu için ayrı tarife tanımı yapılabilir.

Ayrıca personelin vardiyası içerisinde yaptığı her türlü işlem, sisteme detaylı bir şekilde kaydedilerek rapor alınması sağlanır.

Otomasyon yazılımımızın içinde bulunan Hugin VX-675 Pos Yazarkasa desteği sayesinde, ödeme alındıktan sonra, toplam tutar fişi otomatik olarak yazarkasadan çıkar.
TEKNİK ÖZELLİKLER:
 • Her GİRİŞ noktası için 2 adet tarife üzerinden giriş yapabilme (İKİ KATLI BİLET VERME ÜNİTELERİ İÇİN)
 • Biletli giriş yapan müşteriler için sınırsız tarife tanımı
 • Bilet üzerine açıklama yazabilme
 • Biletler için geçerlilik kontrolü. Bilet aldıktan sonra içeriye girmeyen aracın biletini geçersiz yapma ve kullanılmış bir biletin tekrar kullanılmasını engelleme
 • Abone tanımları
 • Aboneler için İÇERİDE ve DIŞARIDA kontrolü
 • Aboneler için sınırsız tarife tanımları
 • Elle Bariyer Açabilme ve raporlarda bu adetleri gösterme
 • Detaylı KASA ve VARDİYA raporları
Aboneler İçin:
Otoparka gelen abone kartını okutarak giriş işlemini gerçekleştirir.

Bu aşamada sistem;
 1. Araç Algılayıcı (1) üzerinde bir aracın olup olmadığını,
 2. Kartın tanımlı olup olmadığını,
 3. Abonelik süresinin geçerli olup olmadığını,
 4. Kartın KAYIP veya İPTAL olup olmadığını,
 5. Abonenin son durumunun İÇERİDE olup olmadığını kontrol ederek giriş için bariyeri açar.

Yukarıdaki özelliklere uymayan kartlara ekrandan uyarı mesajı verilir ve bariyer açılmaz.

Bariyerin açılmasından sonra abone Araç Algılayıcı (2) üzerinden geçerek otoparka giriş yapmak zorundadır. Kartını okutarak Araç Algılayıcı (2) üzerinden geçmeyen abonenin hareket kaydı alınır fakat abone durumu İÇERİDE olarak güncellenmez. Böylece bir kartla iki veya daha fazla araç parkının önüne geçilmiş olur. Araç Algılayıcı (2) üzerinden geçerek otoparka giren abonenin durumu İÇERİDE olarak güncellenir ve aracın Araç Algılayıcı (2)' yi terk etmesinden sonra bariyer kapatılır. Bariyerin kapatılması sırasında altından birinin geçmesi durumunda emniyet fotoseli devreye girerek bariyeri açık tutar ve böylece bariyerin herhangi bir kazaya sebep olmasının önüne geçilmiş olur. Emniyet fotoselinin devreden çıkmasından sonra bariyer kapatılır.

Biletli Girişler İçin: Otoparka gelerek biletli giriş yapacak müşteriler bilet butonuna basarlar. Bu aşamada sistem Araç Algılayıcı (1) üzerinde bir aracın olup olmadığını kontrol ederek bileti verir ve bariyeri açar. Araç Algılayıcı (1) üzerinde araç olmaması durumunda ekranda hata mesajı görüntülenir ve sistem bilet vermez.

Bariyerin açılmasından sonra müşteri Araç Algılayıcı (2) üzerinden geçerek otoparka giriş yapmak zorundadır. Biletini aldıktan sonra Araç Algılayıcı (2) üzerinden geçmeyen müşterinin bilet kaydı alınır fakat biletin durumu GEÇERLİ hale getirilmez. Böylece içeride bulunan bir aracın yeni bir biletle dışarıya çıkarılmasının önüne geçilmiş olur. Araç Algılayıcı (2) üzerinden geçerek otoparka giren müşterinin biletinin durumu GEÇERLİ olarak güncellenir ve aracın Araç Algılayıcı (2)' yi terk etmesinden sonra bariyer kapatılır. Bariyerin kapatılması sırasında altından birinin geçmesi durumunda emniyet fotoseli devreye girerek bariyeri açık tutar ve böylece bariyerin herhangi bir kazaya sebep olmasının önüne geçilmiş olur. Emniyet fotoselinin devreden çıkmasından sonra bariyer kapatılır.

Aboneler İçin:
Otoparktan çıkış yapacak abone kartını okutarak çıkış işlemini gerçekleştirir.

Bu aşamada sistem;
 1. Araç Algılayıcı (1) üzerinde bir aracın olup olmadığını,
 2. Kartın tanımlı olup olmadığını,
 3. Abonelik süresinin geçerli olup olmadığını,
 4. Kartın KAYIP veya İPTAL olup olmadığını,
 5. Abonenin son durumunun İÇERİDE olup olmadığını kontrol ederek çıkış için bariyeri açar.

Yukarıdaki özelliklere uymayan kartlara ekrandan uyarı mesajı verilir ve bariyer açılmaz.

Bariyerin açılmasından sonra abone Araç Algılayıcı (2) üzerinden geçerek otoparktan çıkış yapmak zorundadır. Kartını okutarak Araç Algılayıcı (2) üzerinden geçmeyen abonenin hareket kaydı alınır fakat abone durumu DIŞARIDA olarak güncellenmez. Böylece bir kartla iki veya daha fazla araç parkının önüne geçilmiş olur. Araç Algılayıcı (2) üzerinden geçerek otoparktan çıkan abonenin durumu DIŞARIDA olarak güncellenir ve aracın Araç Algılayıcı (2)' yi terk etmesinden sonra bariyer kapatılır. Bariyerin kapatılması sırasında altından birinin geçmesi durumunda emniyet fotoseli devreye girerek bariyeri açık tutar ve böylece bariyerin herhangi bir kazaya sebep olmasının önüne geçilmiş olur. Emniyet fotoselinin devreden çıkmasından sonra bariyer kapatılır.

Biletli Çıkışlar İçin:
Otoparktan çıkış yapacak müşteriler ödeme noktasına gelerek ellerindeki bileti gişe görevlisine verir. Gişe görevlisi aldığı biletin üzerinde bulunan barkodu sisteme okutur.

Bu aşamada sistem;
 1. Biletin GEÇERLİ olup olmadığını,
 2. Daha önceden kullanılıp kullanılmadığını kontrol eder.

Yukarıdaki özelliklere uyan biletler için sistem daha önceden tanımlanan tarife üzerinden hesaplama yapar ve gişe görevlisine tahsil etmesi gereken tutarı gösterir. Bu tutar aynı zamanda ücret göstergesi üzerinde de görüntülenir. Gişe görevlisi belirtilen tutarı müşteriden aldıktan sonra onay butonuna basar, sistem biletin tekrar kullanılmasını engellemek için durumunu ÖDENDİ olarak günceller ve bariyer açılır.

Bariyerin açılmasından sonra müşteri Araç Algılayıcı (2) üzerinden geçerek otoparktan çıkış yapar. Müşterinin Araç Algılayıcı (2)' yi terk etmesinden sonra bariyer kapatılır. Bariyerin kapatılması sırasında altından birinin geçmesi durumunda emniyet fotoseli devreye girerek bariyeri açık tutar ve böylece bariyerin herhangi bir kazaya sebep olmasının önüne geçilmiş olur. Emniyet fotoselinin devreden çıkmasından sonra bariyer kapatılır.

Kayıp Bilet:
Biletini kaybetmiş müşteriler için kullanılan sistem özelliğidir. Biletini kaybetmiş olan müşteriler ödeme noktasına gelerek biletlerini kaybettiklerini belirtirler. Gişe görevlisi ödeme ekranında KAYIP BİLET seçeneğini kullanarak belirlenmiş kayıp bilet ücretini müşteriden tahsil eder. Vardiya raporlarında kayıp bilet adetleri ve tahsil edilen tutarlar normal biletli çıkışlardan ayrı raporlanır.

Elle Bariyer Açma:
İhtiyaç gerektiren durumlarda gişe görevlisinin bariyeri açması için kullanılan bir özelliktir. Vardiya raporlarında gişe görevlisinin bariyeri elle açma sayısı raporlanır.